Aby spacer z czworonogiem był przyjemny i komfortowy zarówno dla właściciela jak i dla pupila potrzebna będzie odpowiednia obroża dla psa. Powinna być wygodna i lekka, żeby mógł swobodnie się w niej poruszać. Jeśli będziemy brali pod uwagę jedynie kwestię czy piesek ładnie wygląda w obroży, a nie to jak zachowuje się na spacerach, ile waży i w jakim jest wieku, możemy mu tym złym doborem jedynie wyrządzić krzywdę.
Kupując obrożę dla szczeniaka należy pamiętać, że maluch jeszcze urośnie, oczywiście w zależności od rasy. Jednak kupno małej obróżki nie zda się na długo, najlepiej jeśli będzie już nieco większa z możliwością regulacji. Niepolecane dla szczeniaków są szelki, gdyż mogą uszkodzić delikatne jeszcze żebra, zwłaszcza przy mniejszych rasach.
Dla dorosłych psów szelki są już bardzo odpowiednim rozwiązaniem. Podczas spaceru pies nie czuje ucisku na krtań, dzięki czemu się nie dusi. Natomiast właściciel może kontrolować tempo oraz w razie potrzeby jednym pociągnięciem smyczy delikatnie skorygować zachowanie pupila. Szelki również są odpowiednie dla psa, który nie do końca potrafi chodzić na smyczy i na przykład często się kładzie. Umożliwiają wówczas łatwe podnoszenie pupila, co jest niemożliwe przy obroży ani kolczatce. Szelki ogólnie są najlepsze podczas szkolenia psa, a także gdy chcemy z pupilem uprawiać jogging lub pojeździć na rowerze.
Właściciel czworonoga ma także możliwość wyboru kolczatki. Taka obroża dla psa to zazwyczaj metalowy łańcuch, którego każde ogniwo zakończone jest tępymi kolcami lub skórzany pasek nabity ćwiekami. W obydwu przypadkach istnieje możliwość zakładania jej psu na szyję kolcami do środka lub na zewnątrz. Na pewno nikomu nie należy tłumaczyć, że gdy kolce przylegają do skóry, z każdym pociągnięciem wbijają się i zadają psu ból. Poza tym kolczatka jest dosyć ciężka i niewygodna.
Jest to odpowiednie rozwiązanie jedynie w przypadku dużych, nieposłusznych i agresywnych psów, a także podczas uczenia niepokornego pupila chodzenia na smyczy. Należy pamiętać, że jeśli decydujemy się na ten rodzaj obroży, kategorycznie nie wolno zakładać jej psu za każdym razem gdy idzie na spacer, jak również to, że nawet w najtrudniejszych przypadkach nie powinno się zbyt często psa strofować bolesnymi pociągnięciami smyczą, gdyż żaden właściciel nie chce krzywdzić swojego pupila.
Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku
Autor: Wolfik
Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl
dla
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz